Program Pielgrzymki do Rzymu w Roku Miłosierdzia

Program Pielgrzymki do Rzymu w Roku Miłosierdzia

21-30 czerwca 2016

Italia Sacra

PADWA ? ASYŻ ? MONTE CASSINO ? RZYM ? WATYKAN ? MANOPPELLO ? LANCIANO ? SAN GIOVANNI ROTONDO ? MONTE SANT? ANGELO ? LORETO ? WENECJA

DZIEŃ 1 Przejazd do Włoch
Wyjazd zgodnie z rozkładem przejazdów. Przejazd na nocleg na terenie Włoch.

DZIEŃ 2 Padwa
Śniadanie, po którym przejazd do Padwy. Przejście przez Prato della Valle. Nawiedzimy Bazylikę św. Justyny, gdzie według tradycji, pochowany jest św. Łukasz Ewangelista. Starówką dojdziemy do Bazyliki św. Antoniego, zwaną ?Cudem Padwy? z sarkofagiem Świętego oraz kaplicą polską. Spacer po mieście. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Asyżu.

DZIEŃ 3 Asyż
Śniadanie. Przejazd do Asyżu. Nawiedzimy Bazylikę św. Franciszka, gdzie złożone jest ciało św. Franciszka. Przejazd do Bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Zobaczymy Porcjunkulę ? pierwszy kościół Braci Mniejszych i celę, w której zakończył swe życie św. Franciszek. Udamy się na Wzgórze Monte Cassino do opactwa benedyktyńskiego z grobami św. Benedykta i św. Scholastyki. Nawiedzimy cmentarz żołnierzy polskich oraz ich dowódcy gen. Andersa. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Rzymu.

DZIEŃ 4 Rzym – Watykan
Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra ?Pieta? Michała Anioła, kaplica św. Sebastiana z grobem św. Jana Pawła II, ołtarz główny z baldachimem Berniniego. Zejście do grot watykańskich ? miejsca pochówku papieży. Czas wolny. Zwiedzimy kościół Santa Maria della Vittoria oraz Bazylikę św. Maryi i Męczenników. Nawiedzimy także Bazylikę Santa Maria Maggiore, poświęconą św. Marii z Nazaretu. Przejazd w okolice Koloseum. Spacer do Forum Romanum. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5 Watykan – Rzym
Śniadanie, po którym udamy się do Watykanu ? w zależności od obecności Ojca Świętego, weźmiemy udział w Audiencji Generalnej lub modlitwie Anioł Pański. Przejście znaną ulicą Via della Conciliazione, w kierunku Zamku Świętego Anioła. Następnie przez most Świętego Anioła udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego plac Navona, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi, a także starożytny Panteon. Na placu Hiszpańskim oddamy cześć Matce Bożej, której statua ustawiona jest na szczycie kolumny. Nawiedzimy także Bazylikę św. Jana na Lateranie, kaplicę San Lorenzo i Święte Schody. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6 Manopello – Lanciano
Śniadanie, po którym udamy się do małej osady Manoppello, założonej przez Longobardów. Nawiedzimy świątynię Volto Santo z zachowaną chustą św. Weroniki z podobizną Chrystusa. Przejazd do Lanciano ? miejsca Cudu Eucharystycznego. Przejazd do San Giovanni Rotondo na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7 San Giovanni Rotondo
Śniadanie. Pobyt w San Giovanni Rotondo ? nawiedzenie sanktuarium św. Ojca Pio ? miejsca, w którym Święty spędził większość życia. Udamy się do świątyni klasztornej Matki Bożej Łaskawej, w której o. Pio otrzymał stygmaty. Przejście do starej części klasztornej, gdzie znajduje się muzeum, a w nim cela Świętego. Nawiedzimy nowy kościół, w którym wystawione jest w kryształowej trumnie ciało o. Pio ? czas na modlitwę i zadumę. Przejazd do Monte Sant? Angelo ? miejsca, które dało początek kultowi św. Michała Archanioła. Modlitwa w grocie św. Michała Archanioła. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8 Loreto
Śniadanie. Udamy się do Loreto. Nawiedzimy sanktuarium św. Domku, niezwykłą relikwię ? nazaretański domek, w którym dorastała Maryja, a potem także mały Jezus. Zobaczymy też pobliskie kaplice i kapliczki, w tym kaplicę polską. Udamy się na plac Madonny, do pięknej fontanny oraz dzwonnicy. Nawiedzimy także cmentarz Żołnierzy Polskich. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9 Wenecja
Śniadanie. Przejazd do Wenecji. W trakcie spaceru po zabytkowym centrum miasta, zobaczymy plac św. Marka, Pałac Dożów (z zewnątrz), most westchnień, Bazylikę św. Marka (wejście), Wieżę Zegarową oraz najpiękniejszy most Rialto. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Tarvisio.

DZIEŃ 10 Zakończenie pielgrzymki