Relikwie Świętej Joanny Beretta Molla

Relikwie Świętej Joanny Beretta Molla

9  listopada 2008 roku uroczyście wprowadzono do parafii relikwie Swiętej Joanny Beretta Molla.

Joanna Beretta Molla, wł. Gianna Beretta Molla (ur. 4 października 1922 w Magencie k. Mediolanu, zm. 28 kwietnia 1962) ? włoska lekarka, święta Kościoła katolickiego.Jest patronką narzeczonych i zakochanych, małżonków i rodziców, kobiet w stanie błogosławionym, wolnego czasu, rozeznających powołanie, służby zdrowia, stowarzyszeń charytatywnych i Akcji Katolickiej.
W młodości zaczęła działać w Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszeniu Wincentego a`Paulo. Po uzyskaniu dyplomu z medycyny i chirurgii na Uniwersytecie w Pavia w 1949, otworzyła klinikę medyczną w Mesero (koło Magenty) w 1950. Zrobiła specjalizację z pediatrii na Uniwersytecie w Mediolanie w 1952 r., gdzie później kontynuowała swoją praktykę lekarską. Równolegle z karierą zawodową aktywnie działała w Akcji Katolickiej.
24 września 1955 wzięła ślub z Piotrem Mollą. W listopadzie 1956 urodziła syna Pierluigiego, w grudniu 1957 córkę Mariolinę, a w lipcu 1959 córkę Laurettę.
We wrześniu 1961, pod koniec drugiego miesiąca ciąży, w jej macicy rozwinął się włókniak. Mimo tzw. wskazań medycznych do przerwania ciąży zdecydowała się donosić ją do końca. 21 kwietnia 1962 urodziła się jej kolejna córka Gianna Emanuela. Pomimo starań lekarzy rankiem 28 kwietnia Molla zmarła w wieku 39 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci było zapalenie otrzewnej. Spoczywa na cmentarzu w Mesero (4 km od Magenty). Mąż po jej śmierci powiedział:
?(…) Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu ? jako matki i jako lekarza ? że dziecko, które w sobie nosiła było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące”

Więcej do poczytania o Św. Joannie

Świadectwo męża

Joanna Beretta-Molla została beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1994 roku a następnie kanonizowana w 2004 roku

Św. Joanna B.M. jest patronką narzeczonych i zakochanych, małżonków i rodziców, kobiet w stanie błogosławionym, wolnego czasu, rozeznających powołanie, służby zdrowia, stowarzyszeń charytatywnych i Akcji Katolickiej.

6

 

Nowy folder2