Ogłoszenia Parafialne 7.02.2016 V Niedziela Zwykła

 1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii słowa o cudownym połowie ryb i powołaniu Szymona. Są one wezwaniem dla nas, gdyż Pan Jezus i nas powołuje, byśmy stawali się rybakami ludzi ? tymi, którzy innych przyprowadzą do Chrystusa i Kościoła. Rozpoczynający się dzisiaj 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w środę czas Wielkiego Postu, niech zaowocują dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją.
 2. W poniedziałek na wieczorną Mszę św. zapraszam dzieci klas III, przygotowujące się do I Komunii św. oraz ich Rodziców. Po Mszy św. spotkanie.
 3. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego ? okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 9.00 i 18.00. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie.
 4. W tym dniu rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele.
 5. W Środę Popielcową zbierane ofiary przeznaczamy na hospicja diecezji bydgoskiej.

Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje nam wiele akcji dobroczynnych. Będziemy o nich informować na bieżąco, o jednej z nich chcemy już dziś powiedzieć. To jałmużna postna. Do specjalnie przygotowanych kartonowych skarbonek można przekazywać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności. W skarbonki można zaopatrzyć się w parafialnym oddziale organizacji. Tam też prosimy je oddać na zakończenie czasu pokuty i przemiany, najlepiej do Niedzieli Palmowej. Pragniemy tę naszą jałmużnę postną przynieść w procesji z darami podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

 1. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 1. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.
 2. Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Podczas Eucharystii o godz. 10.00, na którą zapraszam wszystkich chorych i cierpiących oraz starszych naszych parafian. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu i błogosławieństwo chorych. Po skończonej Mszy św. zapraszamy na spotkanie w klubie ?Familia?. Chorych, którzy nie mogą przyjść do kościoła przywieziemy samochodami, proszę tylko o zgłoszenie w zakrystii.
 3. W piątek natomiast rozpoczniemy nabożeństwa drogi krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich parafian. Dzieci zapraszamy i młodzież na godz. 17.00, a dorosłych na godz. 18.30, po Mszy św. Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, popołudniami o godz. 16.30 będziemy śpiewać Gorzkie Żale i słuchać nauk pasyjnych.
 1. Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: ?Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje? (Ps 22,17).

 1. Zachęcam do czytania Przewodnika Katolickiego, w którym znajdziemy wiele ciekawych artykułów i wiadomości z życia Kościoła. Serdecznie dziękuję za składane ofiary.
 2. Parafia w Roku Miłosierdzia organizuje pielgrzymkę do Rzymu i miejsc pielgrzym- kowych we Włoszech w dniach 20 ? 29 czerwca br. Zgłoszenia w zakrystii, program wywieszony w gablocie.

INTENCJE MSZALNE

Poniedziałek   ? 8.2.
Godz. 18.00  –  + Ewę Juncewską

Wtorek ? 9.2.
Godz.  18.00  –  z podz. Za szczęśliwą operację, za wszystkie odebrane łaski, z prośbą o zdrowie i błog. Boże dla wnuków i prawnuków

Środa ?  10.2.
Godz.   9.00 –    o dobre przeżycie Wielkiego Postu, o dobre przygotowanie do rekolekcji parafialnych
Godz. 18.00 ?   o zdrowie i błogosławieństwo Boże z okazji urodzin

Czwartek ? 11.2.
Godz. 10.00  –  przez wstawiennictwo Matki Bożej z Lourdes, za wszystkich chorych i cierpiących oraz za seniorów naszej parafii : o zdrowie, ulgę w cierpieniach i błog. Boże.

Piątek ? 12.2.
Godz. 18.00  – Dziękczynna: za dar Chrztu Św. Polskiego Narodu, z prośbą o błog. Boże dla mieszkańców województwa kujawsko pomorskiego

Sobota ? 13.2.
godz. 18.00 ? + Jana Polańskiego

NIEDZIELA  ? 14.2.
godz.   7.30  –  + Małgorzatę Sobieraj, Henryka Wojciechowskiego w 5 rocz. Śmierci oraz zmarłych z rodziny
godz. 10.00 –   +
godz. 11.30  –  o zdrowie dla Marty, Agaty, Doroty i ich rodziców
godz. 17.30  –  + Mirosławę i Mariana Radwańskich