Ogłoszenia Parafialne – 13.08.2023 – XIX Niedziela Zwykła

1. Jeszcze tyle przeróżnych niepokojów trapi nie tylko nasze dusze, ale również całe nasze społeczeństwo. Dlatego w tym wirze codzienności warto zauważyć nieocenioną rolę modlitwy, a także sens i religijną wartość milczenia. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę

2. Pamiętajmy w modlitwie o tych wszystkich, który z różnych stron Polski i Europy wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę, do naszego narodowego sanktuarium.

3. We wtorek, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już w V wieku obchodzono w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Liturgiczny obchód rozpoczniemy wieczorną Mszą Świętą wigilijną, sprawowaną już w poniedziałek, 14 sierpnia, o godz. 18.00, a we wtorek, w uroczystość Msze Święte tak, jak w niedzielę o 7.30, 11.00 i 17.30.

4. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o opiece Bożej. Dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga

5. W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

6. Przypominamy o zaproszeniu na XXXIV pielgrzymkę Maksymiliańską w intencji otrzeźwienia Narodu w poniedziałek 14 sierpnia br. Rozpoczęcie w kościele Najświętszego. Serca Pana Jezusa na Placu Piastowskim o godz. 15.00 koronką do Miłosierdzia Bożego i wymarsz do kościoła św. Maksymiliana na Osowej Górze. Tam będzie Msza św. odpustowa o godz. 18.00.

7. Tradycyjnie w drugą niedzielę sierpnia ofiarami do puszek wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz szkoły katolickie.

8. Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Po wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów Euro. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, a przed kościołami zorganizujemy zbiórkę funduszy do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.

9. W tym tygodniu patronują nam:
– Poniedziałek, 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.
Czwartek, 17 sierpnia – św. Jacek, prezbiter, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.
Piątek, 18 sierpnia – bł. Sancja Szymkowiak, wielkopolska serafitka, którą podczas ostatniej wojny światowej wielu ludzi nazywało „aniołem dobroci” za okazywaną pomoc potrzebującym.

INTENCJE MSZALNE

Poniedziałek – 14.8.
Godz. 18.00 – + Kazimierza Łoś w rocz. urodzin, Stanisławę i zmarłych z rodziny

Wtorek – 15.8. WNIEBOWZIĘCIE NMP
Godz. 7.30 – + Zytę, Jana Hass Grzegorza i zmarłych z rodziny
Godz. 11.00 – za Parafian
Godz. 17.30 + Renatę Werner w 66 rocz. urodzin i zmarłych z rodziny

Środa – 16.8.
Godz. 18.00 – + Irenę i Leona Kubera, Henriettę i Kazimierza Kuchczyńskich i zmarłych z rodziny

Czwartek – 17.8.
godz. 18.00 – + Edwarda w 23 rocz. śmierci, Stanisławę Kwiatkowskich i zmarłych z rodziny

Piątek 18.8.
Godz. 18.00 – + Zygmunta Marlewskiego

Sobota – 19.8.
Godz. 16.00 – z podz. za odebrane łaski, z prośbą o zdrowie i błog. Boże dla Marii i Edwarda Smentek w 60 rocz. ślubu i błog. Boże dla córki z rodziną
Godz. 18.00 – Zygmunta Marlewskiego

NIEDZIELA – 20.8.
Godz. 7.30 – + Martę Pospieszyńską
Godz. 11.00 – z podz. za odebrane łaski, o zdrowie i błog. Boże dla Wiesławy i Bogdana w 40 rocz. ślubu, Martyny i Michała w 7 rocz. ślubu oraz błog. Boże w rodzinie
Godz. 17.30 – + zmarłych rodziców Franciszka i Wiktorię Karaszkiewicz, brata Stefana, oraz teściową Czesławę Wiśniewską